Wyspa Gilma

las

Mazury to kraina wyjątkowo obfita w urokliwe zakątki. By do nich wszystkich dotrzeć, potrzeba naprawdę bardzo dużo czasu. Poza licznymi jeziorami uwagę przykuwają takie elementy przyrody, jak wyspy. Chyba najbardziej ciekawą i przy okazji tajemniczą wydaje się wyspa Gilma, znajdująca się na jez. Dobskim. Jest ona powiązana jeszcze z czasami średniowiecza, kiedy to znajdował się tu święty gaj i grodzisko Galindów – jeszcze w XV wieku było tu miejsce pogańskiego kultu.

Na tej właśnie wyspie można do dziś podziwiać pozostałości tego trzynastowiecznego grodziska, które przestało funkcjonować, gdy Krzyżacy wypędzili rdzennych Prusów i wybudowali tam w XIV wieku mały zamek. Powszechnie uważa się, że istniejąca tam niegdyś świątynia była miejscem zgromadzeń satanistów, w związku z czym tubylcy zrobili widoczną dziś dziurę w ścianie (która ma kształt gotyckiego okna), by wpuścić do środka Boga. Wszystko to jednak hipoteza, bo nie wiadomo do końca, czym budowla ta była oraz jaką pełniła funkcję.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Hej, nazywam się Marcin. Strona Turysta24h.pl powstała, aby promować ciekawe miejsca w Polsce. Większość z tych miejscowości miałem okazję zwiedzić. Znajdzie się również kilka artykułów o innych krajach. Tylko raz byłem w obcym państwie. Bardzo lubię podróżować więc z czasem ciekawych miejsc na Turysta24h.pl znajdzie się więcej. Zapraszam do czynnego udziału w życiu strony oraz do komentowania newsów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*