Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

Za sprawą kultu Męki Pańskiej oraz cudownego obrazu Matki Boskiej słynie Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu. Początki jego powstania związane są legendą głoszącą, że podczas polowania na jelenia w głębi lasu szlachcicowi ukazał się krzyż z jasną poświatą pomiędzy rogami zwierzęcia. W tym właśnie miejscu powstał kościół, a następnie odwzorowana na drodze Chrystusa do Jerozolimy, kalwaria. Kalwarię tą nie oszczędzały pożary i kradzieże, co spowodowało, że do dziś zachowało się naprawdę niewiele z początków tego szczególnego miejsca.

Pierwsze krzyże będące przy dróżkach Męki Pańskiej zastąpiono murowaną kaplicą, gdzie odprawiane są procesje w dzień przed świętem Zesłania Ducha Świętego. Kalwaria Pacławska słynie z sporej ilości drużek: Drużki Matki Boskiej Bolesnej, Dróżki pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Boskiej, które mogą być obchodzone w dowolnym dniu przez odwiedzających je pielgrzymów. Przed świętami Wielkiej Nocy wierni spotykają się tutaj na misteriach pasyjnych. Obecność tutaj jest wielkim przeżyciem dla mieszkańców, ale przede wszystkim dla pielgrzymów.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Mapio.net

Hej, nazywam się Marcin. Strona Turysta24h.pl powstała, aby promować ciekawe miejsca w Polsce. Większość z tych miejscowości miałem okazję zwiedzić. Znajdzie się również kilka artykułów o innych krajach. Tylko raz byłem w obcym państwie. Bardzo lubię podróżować więc z czasem ciekawych miejsc na Turysta24h.pl znajdzie się więcej. Zapraszam do czynnego udziału w życiu strony oraz do komentowania newsów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*