Kwatera Hitlera

Zdjęcie znalezione na Dwajeziora.pl

W tym miejscu mogła zmienić się historia świata, a przynajmniej całej Europy. Otóż 20 lipca 1944 roku grupa oficerów niemieckich usiłowała dokonać zamachu na Adolfa Hiltera. Było to w baraku narad w Wilczym Szańcu. Bomba została umieszczona przez zamachowców pod blatem stołu, którego solidna konstrukcja uchroniła życie dyktatora na kilka jeszcze miesięcy. W okolicach Kętrzyna znajduje się najbardziej znana kwatera niemieckiego dowództwa, która została udostępniona do zwiedzania turystom pod koniec lat pięćdziesiątych.

To miejsce wybrano specjalnie. Hitler planował uderzenie na ZSRR i jego kwatera dowódcza miała być bliżej granic. Miejsce było idealne – słabo zaludnione, otoczone gęstym lasem, bagnami i jeziorami. Przez las biegła też linia kolejowa, co znacznie ułatwiało transport broni i materiałów do budowy kwatery Hitlera. W centrum znajdowała się kwatera naczelnego wodza. Ściany jego schronu miały aż siedem metrów. W okolicy mówi się do dziś, że chociaż częściowo zniszczone, podziemia skrywają jeszcze niejedną tajemnicę. Może nawet słynną Bursztynową Komnatę?

Hej, nazywam się Marcin. Strona Turysta24h.pl powstała, aby promować ciekawe miejsca w Polsce. Większość z tych miejscowości miałem okazję zwiedzić. Znajdzie się również kilka artykułów o innych krajach. Tylko raz byłem w obcym państwie. Bardzo lubię podróżować więc z czasem ciekawych miejsc na Turysta24h.pl znajdzie się więcej. Zapraszam do czynnego udziału w życiu strony oraz do komentowania newsów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*