Kwatera Hitlera

las

W tym miejscu mogła zmienić się historia świata, a przynajmniej całej Europy. Otóż 20 lipca 1944 roku grupa oficerów niemieckich usiłowała dokonać zamachu na Adolfa Hiltera. Było to w baraku narad w Wilczym Szańcu. Bomba została umieszczona przez zamachowców pod blatem stołu, którego solidna konstrukcja uchroniła życie dyktatora na kilka jeszcze miesięcy. W okolicach Kętrzyna znajduje się najbardziej znana kwatera niemieckiego dowództwa, która została udostępniona do zwiedzania turystom pod koniec lat pięćdziesiątych.

To miejsce wybrano specjalnie. Hitler planował uderzenie na ZSRR i jego kwatera dowódcza miała być bliżej granic. Miejsce było idealne – słabo zaludnione, otoczone gęstym lasem, bagnami i jeziorami. Przez las biegła też linia kolejowa, co znacznie ułatwiało transport broni i materiałów do budowy kwatery Hitlera. W centrum znajdowała się kwatera naczelnego wodza. Ściany jego schronu miały aż siedem metrów. W okolicy mówi się do dziś, że chociaż częściowo zniszczone, podziemia skrywają jeszcze niejedną tajemnicę. Może nawet słynną Bursztynową Komnatę?

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Hej, nazywam się Marcin. Strona Turysta24h.pl powstała, aby promować ciekawe miejsca w Polsce. Większość z tych miejscowości miałem okazję zwiedzić. Znajdzie się również kilka artykułów o innych krajach. Tylko raz byłem w obcym państwie. Bardzo lubię podróżować więc z czasem ciekawych miejsc na Turysta24h.pl znajdzie się więcej. Zapraszam do czynnego udziału w życiu strony oraz do komentowania newsów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*