Bitwa pod Grunwaldem

Zdjęcie znalezione na Mojemazury.pl

Mazury słyną w Polsce ze swego wielkiego znaczenia historycznego. Poza zachowanymi obiektami przypominającymi wciąż o czasach zamierzchłych, warto wspomnieć o znamiennych, chyba dla każdego, miejscowościach. Jedną z nich jest słynny Grunwald. To tu 15 lipca 1410 r. siły polsko-litewskie (z pomocą innych narodów) rozbiły Krzyżaków. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku, w dzień rocznicy, na Mazurach odbywa się rekonstrukcja tejże bitwy. Za każdym razem kilkadziesiąt tysięcy osób zbiera się, by oglądać to wydarzenie, a ponad tysiąc rycerzy, nie tylko z Polski, przyjeżdża, by pokazać, jak przebiegała walka.

Dodatkowo w pobliżu Pól Grunwaldzkich znajduje się Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Przypomina on nieforemny obelisk. Jest utworzony z głazów starego pomnika grunwaldzkiego, który został zniszczony przez hitlerowców. Natomiast przy ruinach kaplicy pobitewnej (z 1413 r.) można dostrzec głaz zwany przez Mazurów „kamieniem Jagiełły” bądź „kamieniem królewskim”.

Hej, nazywam się Marcin. Strona Turysta24h.pl powstała, aby promować ciekawe miejsca w Polsce. Większość z tych miejscowości miałem okazję zwiedzić. Znajdzie się również kilka artykułów o innych krajach. Tylko raz byłem w obcym państwie. Bardzo lubię podróżować więc z czasem ciekawych miejsc na Turysta24h.pl znajdzie się więcej. Zapraszam do czynnego udziału w życiu strony oraz do komentowania newsów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*